Na půdě Univerzity obrany v Brně proběhla dne 24. 9. 2024 další letošní akce Českého optického klastru – konference s názvem „Optika ve zbraňových systémech – spolupráce ve vojenské optice“, která navazuje na tradiční workshopy Českého optického klastru, pořádané na půdě Univerzity obrany Brno.

Obranyschopnost a bezpečnost České republiky je téma, které po období relativního uvolnění nabralo v dnešní době velkou intenzitu. Mezinárodní situace je velmi napjatá a naše členství v NATO s sebou přináší nejen vyšší stupeň obranyschopnosti naší země, ale také nutnost plnit své závazky, kterými jsou kromě jiných i například rozpočtové výdaje na armádu.

Konference představila možnosti využití optických technologií k posílení obranyschopnosti ČR. Odborná témata se zaměřovala především na fenomén dnešní doby, tedy drony a jejich využití pro vojenské účely. Masivní nasazení dronů ve válečných konfliktech potvrzují denně titulky v nejrůznějších médiích. Jednotlivé prezentace se zabývaly detekcí, lokalizací a eliminací dronů optickými prostředky. Vystoupili zástupci Univerzity obrany, EVPÚ Defence, Pramacom HT, VVÚ, Fraunhofer Institute, Crytur. Zkušenosti přímo z prostředí bojiště sdílel i zástupce Photonics Cluster Ukraine. Zástupce Generálního ředitelství cel se ve své přednášce zabýval velmi aktuální legislativní problematikou užívání dronů.

Další bloky konference se věnovaly především mezinárodní spolupráci EU a NATO, možnosti podpory VaV projektů prostřednictvím programu PRODEF, EDF a dalších. Zajímavým tématem k diskusi byly i možnosti využití potenciálu VaV pracovišť a výrobních možností malých a středních firem v komerční oblasti.

„Letošní ročník byl velmi úspěšný, a to nejen to, že se týkal velmi aktuálních témat, ale i proto, že ho navštívilo více jak 90 účastníků, což bylo mnohem více než v minulých letech. Na příští rok se chystáme rozšířit formát konference a připravit dvoudenní program. Máme k tomu velmi pozitivní zpětnou vazbu od našich členů a účastníků. Posílení obranyschopnosti ČR a vůbec Evropy je velmi aktuální téma a Český optický klastr má v této oblasti schopnost nabízet řešení.“ sdělil výkonný manažer klastru Petr Přikryl.

Velké poděkování patří za poskytnutí reprezentativního zázemí hostiteli této akce, kterým je rektor UO plk. gšt. doc. Ing. Jana Farlík, Ph.D. Osobou, bez které by tyto workshopy ani dnešní konference nespatřily světlo světa je doc. Ing. Teodor Baláž, CSc. z Univerzity obrany, který je garantem pilíře vojenská optika Českého optického klastru a se svým organizačním týmem zabezpečil vše potřebné pro zdárný průběh akce.

Prezentace z workshopu naleznete zde: Prezentace z konference