O rostoucím vlivu a publicitě českých fotonických technologií ve světě svědčí nedávný článek na webu německé vládní agentury GERMANY TRADE & INVEST. Pojednává o úspěších českých organizací působících v různých oblastech fotoniky, zejména těch sdružených v Českém optickém klastru.

Článek totiž zmiňuje některé z členů Českého optického klastru. Mezi výzkumnými organizacemi s výzkumem zaměřeným na fotoniku jsou zde ČVUT, ELI Beamlines, HiLASE, Univerzita Palackého v Olomouci, Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR a VUT v Brně. Dále popisuje význam nebo obraty firem jako například Crytur, Docter Optics, EVPÚ Defence, Hella Autotechnik Nova, Meopta, Narran, PO Lighting Czech nebo Thermo Fisher Scientific Brno.

Produkty a technologie od těchto českých firem se uplatňují v mnoha odvětvích. Článek zmiňuje například význam české mikroskopie, dále laserové technologie a její aplikace, fotoniku pro zdravotnictví nebo automobilový průmysl. Je zde zmíněna studie Photonics21, podle níž čítá objem české fotoniky 1,6 miliardy Eur.

Článek vznikl na základě interview ředitele GERMANY TRADE & INVEST, Gerita Schulze s manažerem Českého optického klastru, Petrem Přikrylem. Ten přiblížil také problémy limitující výkonnost české vědy a průmyslu ve fotonice: „Navzdory množství kvalitních vysokých škol technického zaměření firmám chybí dostatek kvalifikovaných absolventů se zájmem o uplatnění ve znalostně náročných oborech souvisejících s fotonikou. Mladé talenty jsou potřeba také proto, že česká vláda považuje fotonický průmysl za klíčovou technologii pro budoucí konkurenceschopnost země. To se odráží v „Národní strategii výzkumu a inovací pro inteligentní specializaci“. Přesto jsou informace o vzestupu české fotoniky a zájmu o její produkty a technologie ve světě hlavně pozitivní. Jak dodává Petr Přikryl: „Mezi naše silné stránky patří odbornost výzkumu a vývoje a také propojení firem a vědecko-výzkumných institucí.“

Celý článek v originále (němčina) najdete ZDE.

Kamil Krč
Author: Kamil Krč